Jak zachránit životy pomocí datové analýzy: případová studie portalnehod.cz

Přečtěte si, jak jsme ve spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů vyvinuli Portál nehod – a jakým způsobem pomáhá snížit nehodovost v Česku.
Ve spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů a Fondem zábrany škod jsme vyvinuli Portál nehod. Jeho cílem je s kombinací moderní geoanalytiky, pokročilé shlukové analýzy a mapových podkladů snížit nehodovost a přinést ucelené statistiky o nehodách v Česku.
Česká kancelář pojistitelů (ČKP) je státem zřízená organizace, která sdružuje 14 pojišťoven poskytujících povinné ručení. Zajišťuje mj. vyplácení pojistných událostí způsobených nepojištěnými vozidly a přispívá k předcházení škod z provozu automobilů. Svou činností se snaží zvyšovat bezpečnost na českých silnicích a snižovat počet úmrtí a zranění způsobených dopravními nehodami.
Ze statistik Policie ČR totiž vyplývá, že v poslední dekádě na našich silnicích zemřelo při nehodách 6 172 lidí. Ročně u nás PČR vyšetřuje v průměru více než 90 tisíc dopravních kolizí, které způsobí ekonomické ztráty v hodnotě okolo 63,8 miliardy Kč. Tato čísla se přitom dlouhodobě nedaří snižovat.

Proaktivní přístup se vyplácí

Z vlastní iniciativy jsme proto navrhli vytvoření nástroje pro redukci silničních nehod za pomoci moderních analytických technologií. O financování projektu jsme požádali Fond zábrany škod, který spravuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP) a jehož cílem je mj. zvýšit bezpečnost na silnicích.

„ČKP dlouhodobě zajišťuje výměnu dat mezi jednotlivými agendami povinného ručení (pojištěná vozidla, škody, dopravní nehody) a vytváří z nich dlouhodobě statistiky a analýzy pro pojišťovny a veřejnost. Nápad využít pro snížení nehodovosti pokročilou analytiku a moderní vizualizaci rizikových míst posouvá prevenci dopravních nehod o krok dopředu. Projekt Portálu nehod se setkal s pozitivním ohlasem jak ze strany médií, veřejnosti i odborníků.“

RNDr. Petr Jedlička, Ph.D., vedoucí oddělení služeb pojistné matematiky a analýz, SUPIN s.r.o.

(Společnost SUPIN s.r.o. je dceřinou servisní společností České kanceláře pojistitelů a České asociace pojišťoven)

Jak jsme postupovali?

Z datového pohledu bylo hlavním záměrem Portálu nehod přehledně vizualizovat informace o nehodovosti. Aplikace využívá geografická data, která zpracovává za pomocí shlukové analýzy (tzv. DBSCAN metody).

Nejprve jsme navrhli a realizovali systém pro zpracování dat z databáze Policie ČR a pojišťoven. Získaná data se čistí od duplicit a nahrávají do cloudového datového skladu.

Jednou z největších výzev projektu byla úprava dat v souladu s nařízením GDPR. Informace o nehodách totiž obsahují citlivé osobní údaje, jejichž ochrana představovala zásadní prioritu pro všechny zúčastněné. Z tohoto důvodu naši datoví experti ve spolupráci s právníky vyvinuli automatizované skripty, které data během zpracování anonymizují.

Analýza očištěných dat a vizualizace jednotlivých nehodových míst – ve formě shluků – probíhá v aplikaci Tibco Spotfire na mapových podkladech od společnosti Maptiler.

Výsledkem roční práce je Portál nehod, který agregované údaje vizualizuje v tzv. mapě nehod. Prostřednictvím řady ovládacích funkcí si zde uživatel může zobrazit riziková místa s největším počtem nehod za posledních 24 měsíců a popř. je filtrovat podle:

U jednotlivých kolizních míst se po kliknutí dopočítají a zobrazí detaily, jako je počet nehod (v posledních 2 letech), celková a průměrná výše škody, nejčastější příčina nehody a počet zraněných osob.

Jako jediný projekt tohoto typu kromě vyhodnocování dat zároveň shromažďuje historické údaje až do roku 2010. Analýzy a vyhodnocená data jsou veřejnosti volně k dispozici – mohou s nimi pracovat datoví vědci, studenti či novináři. Na data je možné nahlížet i přes moderní Business Intelligence nástroj.

Díky zobrazení nejrizikovějších úseků v krajích a obcích mohou úřady adekvátně zareagovat. Je-li např. nejčastější příčinou nehody vysoká rychlost, mohou do rizikového místa nainstalovat radarový systém, který řidiče donutí zpomalit. Své argumenty pro úpravu nebezpečných úseků úředníci navíc podloží konkrétními čísly:

„Řada institucí shromažďuje cenná data, nedokáže je ale naplno využít. Portál nehod od DataFriends umožňuje České kanceláři pojistitelů údaje o nehodách plně zužitkovat, a to i v praktické rovině.“

RNDr. Petr Jedlička, Ph.D., vedoucí oddělení služeb pojistné matematiky a analýz, SUPIN s.r.o.

Z technologického pohledu je Portál nehod unikátní svým zakomponováním pokročilého geoanalytického nástroje do prostředí veřejného webového portálu, doplněného o propracované ovládací prvky pro snadné ovládání.

Marketingová podpora

Součástí Portálu nehod je také sekce s články, která má za cíl informovat veřejnost. S publikací textů nám od května 2021 pomáhá společnost Vltava Labe Média, která má mediální zastoupení napříč všemi regiony v Česku.

Zpracovaná nehodová data pak odborníci na silniční problematiku v jednotlivých textech vysvětlují a pomáhají je čtenářům lépe pochopit. Uživatelé mohou přes sociální sítě sdílet jak jednotlivé články, tak informace o nehodových lokacích.

„Na spolupráci s DataFriends si nejvíc cením nasazení, se kterým jsou ochotni projekt Portál nehod dále rozvíjet a pomáhat nám tím zlepšovat bezpečnost silničního provozu. Díky jejich zapálení se do projektu podařilo zapojit klíčové opinion leadery i mediální domy a uspokojovat jejich poptávku po informacích.“

Ing. Milada Veselá, vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven

Budoucnost projektu

Práce na Portálu nehod pokračují 2. rokem, stejnou dobu trvá také financování projektu z FZŠ. Do budoucna připravujeme propojení systému s navigačními aplikacemi. Řidiči by tak věděli, že se blíží k rizikovému úseku a uzpůsobili tomu svou jízdu.

Portál bude generovat také další statistiky spojené s nehodovostí. Chystá se např. analýza agresivity za volantem, rychlosti, nebo srážek se zvěří ve vztahu k různým vnějším parametrům. Výsledky analýz podpoří chystané mediální kampaně.

„Nápad na Portál nehod a jeho zpracování je nadčasové. Umožňuje využít moderní analytiku způsobem, který má reálný dopad na lidské životy. Vzhledem k celospolečenskému významu obdobných aktivit a možnostem využívaných technologií jsme se rozhodli s odborníky z DataFriends spolupracovat na dalších datově-analytických projektech.“

Josef Stočes, Ředitel IT služeb SUPIN s.r.o.

Svěřte nám i vy svůj datový projekt

Pomůžeme vám z vašich dat vytěžit maximum. Pošlete nám vzkaz – do 1 pracovního dne se vám ozveme zpět a domluvíme podrobnosti.

Kontaktujte experta

Kontaktujte experta